Glutensiz beslenmek istiyorsak ne yemeliyiz?,
Balık, tavuk, işlenmemiş et gibi et ürünleri ile pirinç, patates, mısır, nohut, nohut un, darı, kara buğday ve kinoa, yumurta, reçel, bal ve baharatlar gluten içermeyen yiyecekler olduğu için glutensiz beslenmede yenebilirler. Kahvaltıda glutensiz ne yiyebilirim?,
Çölyak hastaları kahvaltıda ne yemeli sorusuna birkaç örnek vermek gerekirse; glütensiz ekmekler, mısır gevreği, pirinç gevreği, mısır unu ile yapılan pankekler, meyve ve sebzeler gibi doğal gıdalar tüketilebilir. Glütensiz ne yiyebilirim?,
Meyveler, sebzeler, yumurta, işlenmemiş et, balık, kümes hayvanları, işlenmemiş fasulye, tohum, baklagiller ve kuru yemişler glütensiz beslenme için en iyi doğal seçeneklerdir. Bunların dışında karabuğday, mısır, mısır unu, kinoa, darı ve soya gibi besinler de glütensiz oldukları için tercih edilebilir. Gluten diyetinde neler yasak?,
Çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar ve yulaf ile bunlardan elde edilen tahıl ürünlerini tüketmemelidir. Ayrıca bisküvi, çikolata ve gofret benzeri gıdaların tamamında gluten bulunmaktadır. Bu nedenle paketli gıdalardan uzak durulmalı, gluten içerip içermediği mutlaka ürün etiketinden kontrol edilmelidir. Ekmek yerine glutensiz ne yenebilir?,
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Çölyak Hastalığında Aile Hekimleri için Tanı, Tedavi ve İzlem Rehberi adlı rehbere göre çölyak hastaları ekmek yerine pirinç, pirinç unu, mısır, mısır unu, karabuğday, kinoa, amarant ve glutensiz un gibi alternatifler kullanılarak hazırlanan tahıl ürünlerini tüketebilir. Hangi kuruyemişlerde gluten yok?,
Gluten İçermeyen Güvenilir Yiyecekler:
Mısır, Pirinç, Patates, Kestane unu, Nohut unu, Soya unu, üzüm çekirdeği unu, tapioka, Yumurta, Reçel, Bal, Baharat ve bitki içermeyen sirke çeşitleri. Haşlanmış yumurtada gluten var mı?,
Ayrıca bu un ile yapılan unlu mamuller, buğday unuyla yapılanlara kıyasla daha yoğun bir tada sahip olabiliyor. Bununla birlikte, mısır unu ile yapılan ekmek ve türevleri gluten içermediği için daha kolay dağılabilen bir formda oluyor. Mısır ekmeği glutensiz mi?,
Gluten içeren besinler şunlardır:
Kahvaltılık Gevrek. Kurabiye, Bisküvi ve Kraker. Paketli Patates Kızartması ve Cips. Makarna, Erişte, Hububat. Patates kızartmasında gluten var mı?,
Glutensiz diyet; buğday, çavdar, arpa ve yulaf içeren tüm gıdalardan (tahıl, makarna ve birçok işlenmiş gıda) tüketilmemesidir. Mısır, patates, pirinç, soya unu zararsızdır. Et, meyveler ve sebzeler gluten içermez. Muz gluten içerir mi?,
Süt, yoğurt, ayran, kefir ve peynir gibi süt ürünleri glüten içermez. Glüten içermeyen diğer besinlere et, tavuk, hindi, balık, yumurta, kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, yağlar, yağlı tohumlar, pirinç, mısır gibi besinler örnek verilebilir. Yoğurt gluten içerir mi?,
Doğal olarak glüten içermeyen gıdalar et, balık, pirinç, patates, mercimek, meyve ve sebzelerdir. Özel olarak üretilmiş glütensiz ekmek ile un, makarna, kraker ve bisküvi gibi glütensiz ikame gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz. Mercimek çorbası gluten içerir mi?,
Eğer glüten hassasiyetiniz varsa evet! Ancak eğer her hangi bir intoleransınız yoksa, glüteni kestiğinizde barsağınızdaki yararlı bakterilerden bazılarının besin kaynağını da kesmiş olursunuz ve barsak mikrobiyotanızı olumsuz yönde etkileyebilirsiniz !